Výměna otěrové lišty nárazníku - Plasťák

Co a jak opravit v E30? Standardní servisní úkony. A podobně.
Odpovědět
Bucky_z_kentucky
člen E30.cz
Příspěvky: 30
Registrován: 05. 09. 2017 09:36

Výměna otěrové lišty nárazníku - Plasťák

Příspěvek od Bucky_z_kentucky » 16. 05. 2019 06:32

Zdravím,

chtěl bych na E30 cabrio plasťáku vyměnit některé gumové otěrové lišty v předním i zadním nárazníku.
Nemáte někdo zkušenost - dají se ty lišty nějak vymontovat, aniž by se musel z auta sundat kompletně celý nárazník, nebo to nejde?

Díky za info
Honza

Uživatelský avatar
Ropák
E30.cz mecenáš
Příspěvky: 1278
Registrován: 03. 05. 2007 23:14
Bydliště: Hluboká n/Vlt.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna otěrové lišty nárazníku - Plasťák

Příspěvek od Ropák » 24. 05. 2019 10:22

Plasťák má ty lišty plastový, ne? Jsou na takovejch zobáčcích, a jestli je chceš vyndat bez poškození, musíš nárazník sundat. Zevnitř hnedle pochopíš, jak je to tam nacvakaný.
Máš asi zarezlý ty dva hlavní torx šrouby, že? Co drží nárazník k "tlumičům nárazu". To by mohl bejt problém, kterej občas končí destrukcí, pak záleží, jakou část obětuješ ;)
Jako dá se i ten "obal" servat z výztuhy. Ze spodní strany vidíš několik zobáčků po celý šířce nárazníku, a obal drží k výztuze na několika dvoudílných plastových čepech "roztáhneš/zasuneš" :D (díl č. 2 na obou obrázcích z ETK dole). Při použití patřičnýho násilí to jde někdy dolů, někdy se něco zkurví, třeba na předku praskne ten "obal" v místě blinkru apod. V zadním nárazníku jsou pak ještě na bocích hned za výztuhou zevnitř takový dva velký zobáky, kam se musíš dostat větším šroubovákem, je to lepší ve dvou lidech. Zase ten zadní korpus je pevnější. I tak je tenhle postup na hezky nalakovaným autě poněkud nejistej ;)
Předek:
http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=51_0642
Zadek:
http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=51_0556
Nemám třícu 8)

Bucky_z_kentucky
člen E30.cz
Příspěvky: 30
Registrován: 05. 09. 2017 09:36

Re: Výměna otěrové lišty nárazníku - Plasťák

Příspěvek od Bucky_z_kentucky » 24. 05. 2019 14:18

Jo jo, máš pravdu, jsou plastový, trochu jsem se nechal zmást popisem na shop.bmw-classic, kde je to nazvané jako Rubber strip.
Popravdě řečeno na ty torxy jsem zatím nekoukal, nemám žádnou garáž ani dílnu, kde bych mohl kolem auta skákat, nebo lehat a na sídlišti mezi baráky to dost dobře nejde.
Proto jsem chtěl vědět, jestli se zobáčky u těch lišt dají třeba nějak šroubovákem vycvaknout přes nějaké pomocné montážní otvory, že by se alespoň tohle dalo na koleně udělat.
Díky za vyčerpávající odpověď, bohužel mě moc nepotěšila, i když jsem s tím tak trochu počítal - prostě to nejde, budu to muset nechat na nějakou větší akci v servisu u spřáteleného mechanika.

Uživatelský avatar
adam320
Příspěvky: 4562
Registrován: 26. 08. 2004 16:28
Bydliště: mt. Blanc

Re: Výměna otěrové lišty nárazníku - Plasťák

Příspěvek od adam320 » 24. 05. 2019 16:48

To je ale pekelna doba.
My jsme za mlada na sidlisti mezi autama menili v e30 motory a prevodovky, dnesni kluci jedou do servisu s listou v narazniku:))))

Vzdyt to jde uplne vpohode vycvaknout sroubovakem, prace na dve minuty

Uživatelský avatar
Ropák
E30.cz mecenáš
Příspěvky: 1278
Registrován: 03. 05. 2007 23:14
Bydliště: Hluboká n/Vlt.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna otěrové lišty nárazníku - Plasťák

Příspěvek od Ropák » 24. 05. 2019 17:46

Já zamlada měnil motor maximálně na stodváce, protože tříca jako zápaďák byla drahý auto z říše snů.

Jasně že na spotřební / závodní mrdce to vycvakneš zvenku šobrovákem, ale e30 je dneska topovka, leštěnka a sakrální objekt car-detailerů, takže tenhle postup mě ani nenapadlo navrhovat.

2: Bucky: Zespoda nárazníku na parkovišti volně přístupnej 2x torx 55, případně 10ka imbus, jestli už to bylo bouraný. Strč tam hlavu, je to vidět tou dírou. No a pak ten nárazník vysuneš. Zadní hned, přední povysuneš, vodpojíš káble vod blinkrů a finito. Pak vezmeš dva plochý šrouováky a jednu po druhý postupně vycvakáš ty packy.
Nemám třícu 8)

Uživatelský avatar
adam320
Příspěvky: 4562
Registrován: 26. 08. 2004 16:28
Bydliště: mt. Blanc

Re: Výměna otěrové lišty nárazníku - Plasťák

Příspěvek od adam320 » 25. 05. 2019 08:36

Vzdyt pise ze je chce vymenit za novy ne, co na tom kdyz praskne na jedny na dvou listach jedna packa, stejne pujdou do popelnice

Uživatelský avatar
Ropák
E30.cz mecenáš
Příspěvky: 1278
Registrován: 03. 05. 2007 23:14
Bydliště: Hluboká n/Vlt.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna otěrové lišty nárazníku - Plasťák

Příspěvek od Ropák » 25. 05. 2019 17:38

Ale jó, to mě ňák nenapadlo, že tyhle věci někdo hází do popelnice.
Já třeba koupím na hezký auto novej díl a starej dám na nějakou třícu druhý nebo třetí kategorie - kde třeba žádná lišta není, nebo je úplně na hadry.
Třeba ty zadní, jestli je chce kolega vyhodit, bych si klidně vzal. Mám jedno auto, na kterým permanentně odcházej'. :twisted:
Nemám třícu 8)

Odpovědět