"VELKÝ BC"

Co a jak opravit v E30? Standardní servisní úkony. A podobně.
Uživatelský avatar
JohNNyE30
člen E30.cz
Příspěvky: 890
Registrován: 22. 08. 2008 23:47
Bydliště: Ostrava

Re: "VELKÝ BC"

Příspěvek od JohNNyE30 » 17. 03. 2017 17:53

Není to sice nejvhodnější téma (už jenom kvůli názvu), ale řešilo se tu i "malé BC" a docela nefunkční hledání tady mi nic nenašlo bohužel,takže...

Vzathuje se to k "malému BC" a jeho displeji, respektive k jeho skvělé vadě. Dost mě sere, že jsem tohle našel na te modré p*čovině, kde to už teď zapadlo a ne tady :roll:

Dovolím si tedy tímto citovat Vasu, který má v tomto topicu už tak dost hodně užitečných rad, tak si přečtením všech stránek možná někdo i něco osvěží z dob, kdy ještě tříca nebyla RARYTAS :D

"Obcas vyrobci podlehnou ekonomicky/ekologickemu "kouzlu" a vymysli blbost. Klasicky LCD zobrazovac je tvoren 2mi vrstvami skla (je toho vic, ale nebudu rozepisovat kompletni skladbu LCD, koho by zajimalo at si vygoogluje alespon zakladni rez LCD s popisem) a u tohoto konkretniho typu vyrobce pouzil ke spojeni vrstev tzv. disperzni lepidlo (neni potreba vice konkretizovat) ktere je citlive na vlhkost (tech aspektu je mnohem vice, ale tento je zasadni). Pusobenim teplot a s tim spojene zmeny vlhkosti v aute, casu apd. se ony vrstvy od sebe "rozlepuji" a "tekute krystaly" ktere jsou v masce se mezi ony vrstvy "rozleji" (berte ty nazvy s rezervou, takhle jsou snaze pochopitelne) a tim mate pocit, zcela spravny, ze displej je "vytekly". Opravit to nelze. Pouze pokud je mira "vyteceni" hodne decentni (max par mm) lze dostatecnyn stlacenim a naslednym zalepenim "nahnat" krystaly zpet do mrizky. Opakuji, neni to nic co lze nazvat opravou, pouze zoufalym "opatrenim". Mam techto ATA (Aussen Temp. Anzeige - neni to zadny "maly board") asi 10 (z toho 5 vyteklych) a ty ostatni jsem rozebral a LCD preventivne (pokud nejsou vytekle) dodatecne pomocne zalepil.
Pokud mate v aute funkcni tak lze doporucit ATA nevystavovat zasadnim zmenam teplot (zima mraz, leto +40...), Nejlepe na zimu vyndat z auta a nechat doma v pokojove teplote.
PS: u klasickeho BCII se tento jev vyskytuje v daleko omezenejsi mire, ale uz jsem to take videl. Na Cinany nesazejte, nikdo se nebude zabyvat vyrobou par set kusu LCD do 30+ let staryho krapu :) "

Já osobně třeba nevěděl, že to svoje zatím funkční BC můžu zkusit zachránit preventivním lepením a skladováním v dobrých teplotních podmínkách, takže za tuto radu díky.

Případně by tu citaci bylo možno přesunout i sem (si myslím) : viewtopic.php?f=12&t=67082 a změnit název na něco jako "malé BC"
Obrázek

Odpovědět