Sedadlo řidiče - sportsitze - servis/výměna

Co a jak opravit v E30? Standardní servisní úkony. A podobně.
Odpovědět
Bucky_z_kentucky
člen E30.cz
Příspěvky: 30
Registrován: 05. 09. 2017 09:36

Sedadlo řidiče - sportsitze - servis/výměna

Příspěvek od Bucky_z_kentucky » 12. 08. 2021 07:40

Zdravím,

začal jsem teď řešit sedadlo řidiče u mé E30 Cabrio - není v úplně dobré kondice už od koupě auta, ale doteď se řešily důležitější věci, tak na to nebyl čas.

Sedadlo je celé nějaké zkřivené/rozlámané/zkřížené, když se do něj člověk pořádně usadí, tak mi připadá, že je nakřivo - pravým předním rohem víc vpředu, než levým.
Boční páčka na regulaci výšky sedáku/sklonu opěradla má asi očesané/ohnuté zoubky na západce - aby sedák držel výšku, tak musí být hodně nahoru - trčí přes okraj sedáku, takže při sedání ho obvykle člověk zmáčkne a jak pak dosedne, tak se sedák propadne na nejnižší polohu. Copak když já o tom vím, tak si na to dám pozor, ale nejhorší bylo, že se to stalo při STK, kdy do něj zapadl testovací komisař se 120 kg a pak měl kecy při vystavování protokolu.
Páčka se zasekává i při snaze regulovat sklon opěradla, takže s ním někdy nejde vůbec pohnout.
V zimě jsem měl sedadlo venku z auta, že se na něj zkusím podívat a poštelovat ho a zjistil jsem, že je nějaké zkřížené - nesedí oběma lyžinami rovně na zemi, ale stojí jen na třech bodech, čtvrtý je ve vzduchu a sedadlo se kýve.
Tak teď řeším co s tím - nenašel jsem v žádným servisních manuálech, jestli se dá celý mechanismus regulace výšky/sklonu opěradla nějak rozebrat a opravit. Nemáte s tím někdo zkušenost? A nevíte, jak je to s případnými náhradními díly? Po tom, co letos BMW zavřelo Classic on-line shop s díly, tak je to zase o něco složitější.
Možná by byla nejlepší varianta sedadlo komplet vyměnit za nějaké v pořádku, ale asi nebude úplně hračka sehnat stejný vzor čalounění. A nebo vyměnit komplet obě přední sedadla i zadní lavici s opěrákem z nějakého rozebraného auta, ale to už zase bude o jiných penězích :? .

Díky za každou zkušenost

Uživatelský avatar
JohNNyE30
člen E30.cz
Příspěvky: 890
Registrován: 22. 08. 2008 23:47
Bydliště: Ostrava

Re: Sedadlo řidiče - sportsitze - servis/výměna

Příspěvek od JohNNyE30 » 14. 08. 2021 13:39

Ony obecně E30 židle mají takovou skoro až vlastnost, že jsou prostě někde prasklé :D Takže je více než možné, že to bude i Tvůj případ. Základ bude to rozebrat a zjistit reálnou situaci. Další věc je, že za ty roky jsou ty mechanizmy prostě zanesené bordelem (takže se páčka třeba sama ani nevrátí do polohy, ve které aretuje), případně navíc ještě tomu pomáhá rez. Takže tady minimálně dobře vyčistit a namazat. Pokud máš kostru OK a všechno je rozhýbané, tak pak je třeba mít dobře seřízené páčky, aby když zvedneš třeba páčku na posuv, tak aby se současně otevřely oba zámky.
Pokud bys to nakonec řešil výměnou za jinou sedačku, tak čalounění převlečeš jak polštář na kterém spíš :D To by byl ten nejmenší problém :)
Nějaké díly na to ještě koupit jdou, ale dát třeba za kolejnici 15k asi nechceš (potřebuješ 4 kusy) :D

http://cz.bmwfans.info/parts-catalog/E3 ... owse/seats


Moje rady jsou bohužel jenom čistě teoretické, protože samého mě to teprve čeká.. taky to odkladám :D
Obrázek

SwissCabrio
člen E30.cz
Příspěvky: 2711
Registrován: 17. 11. 2015 20:34

Re: Sedadlo řidiče - sportsitze - servis/výměna

Příspěvek od SwissCabrio » 14. 08. 2021 21:11

Mel jsem kdysi podobny problem s ridicovou sedackou.
Castecne byla zkrizena a castecne to sklapeni nefungovalo na jedne strane - presne jak pise Johnny - je treba vycistit mechanismus sklapeni a pul problemu je pryc.

Tim bych zacal, bo je to jednoduchy a na 80% Ti to vyresi problem.
1986 318i Coupe (aktualne na prodej - 2024)
1990 325iA Cabrio
1994 540i V8 Sedan

1981 Golf 1 Cabrio (vzpomínka)
1989 320i Cabrio (vzpomínka)
1990 520i 24V Sedan (vzpomínka)
1992 325is Coupe (vzpomínka)
1990 Z1 (dream)
2001 Z8 (ultimate dream)

Gabo
člen E30.cz
Příspěvky: 4267
Registrován: 20. 02. 2006 18:51
Bydliště: Nížkov (ZR)

Re: Sedadlo řidiče - sportsitze - servis/výměna

Příspěvek od Gabo » 16. 08. 2021 08:00

A já doporučim zaměřit se na stav kostry. když jsem měl třícu, tak jsem kostru řidičovy sedačky svářel 2x, byť je pravda, že nejsem žádnej podvyživenej cápek ... Pokaždý to ruplo někde jinde
EX: E36 318i 4/94, e30 325iT LPG 8/88, Favo 7/90, Golf II 1.8 GT 1986, Škoda 120 M1 1984
Akt:
Octavia 1 TDi 2000
Peugeot 106 1.1 1996
E36 316i Compact 26.6.1998
PER ASPERA AD ASTRA

Uživatelský avatar
Ropák
E30.cz mecenáš
Příspěvky: 1278
Registrován: 03. 05. 2007 23:14
Bydliště: Hluboká n/Vlt.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sedadlo řidiče - sportsitze - servis/výměna

Příspěvek od Ropák » 15. 09. 2021 19:00

Na 90 % bude prasklej rám sedáku. Je strašně poddimenzovanej oproti ostatním dílům. Resp. opěrák je stejně subtilní, ale není tak namáhanej. Řešil jsem to už hodněkrát. Svařuje se to nic moc, je to strašně tenoučkej plech. Ale dá se to. Hlavně to musíš dostatečně přeplátovat. Nejlepší ovšem je výměna za jinej, v kterým seděl celej život někdo štíhlej :D
Nemám třícu 8)

Odpovědět