Forum e30 vs Fejsbuk

Pokec E30 pozitivních lidí - aneb to, co se jinam nevejde.
SwissCabrio
člen E30.cz
Příspěvky: 2711
Registrován: 17. 11. 2015 20:34

Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od SwissCabrio » 23. 02. 2017 20:26

Jak si jiste uz hodne clenu, pisalku i ctenaru vsimlo, nejak to tady na foru posledni dobou upada. Ani ne tak kvalitativne, jako spis kvantitativne. Proste prispefku je cim dal min .... :(
V nekolika tematech se to tu uz objevilo, ale vzdy jenom tak zlehka natuklo. Udajne vetsina lidi utika na FB misto psani komentaru tady. Sam to posoudit nemuzu, pac FB nepouzivam, resp. nemam zadne konto. Tak nemuzu porovnat ani polemizovat, proc to tak je ...

Tak se tedy ptam - lidi, proc davate prednost FB (prip jinym platformam a forum (zralok)) pred zdejsim e30 forem? Co by se muselo stat, aby to tady zase trosku ozivlo, debaty a podobne.

Ja osobne za sebe jsem tu spokojenej a koukam na "Vase prispevky", prip. "Neprectene prispevky" nekolikrat denne.

Tak se tesim na tuto diskusi,
Preji pekny vecer a nadchazejici vikend, :shock:
SC
1986 318i Coupe (aktualne na prodej - 2024)
1990 325iA Cabrio
1994 540i V8 Sedan

1981 Golf 1 Cabrio (vzpomínka)
1989 320i Cabrio (vzpomínka)
1990 520i 24V Sedan (vzpomínka)
1992 325is Coupe (vzpomínka)
1990 Z1 (dream)
2001 Z8 (ultimate dream)

Uživatelský avatar
JohNNyE30
člen E30.cz
Příspěvky: 890
Registrován: 22. 08. 2008 23:47
Bydliště: Ostrava

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od JohNNyE30 » 23. 02. 2017 20:56

Já osobně bych za tohle forum možná i dýchal kdybych mohl :lol: Mám ho rád a je na jednu stranu škoda, že se na něj tolik zapomíná nebo že ho hodně lidí jenom čte a tím to končí. Ale na druhou stranu ty hovna a trapné příspěvky na fejkbuku, kde si někdo buď jen tak hodí fotku svojeho auta a k tomu napíše nějakou sračku, aby to mohlo o pět minut pozdějš zapadnout v té spleti sraček...tohle mi tu opravdu nechybí a bohužel se tam pohybují hodně omezenci, kteří by to tu narušili. A pak si člověk říká, jestli je lepší aby tu bylo plno debilů nebo jen pár kvalitních srdcařů. Největší problém těch trotlů vidím v tom, že prostě nechcou číst a hledat, na tom se semnou shodne více lidí.

Dejte mi lajk :oops:


:twisted: :twisted: :twisted:
Obrázek

Uživatelský avatar
Wita
Příspěvky: 1138
Registrován: 20. 10. 2007 15:00
Bydliště: Praha,Turnov

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Wita » 23. 02. 2017 21:15

Já fjejsbuk nemám a ani jsem nikdy neměl a v brzké době ani neplánuju zřídit. Takže nevim co se tam řeší a asi mi to ani nevadí koukám :D . Jsem na forum lezu tak 3-4x denně jestli jsem někdo něco nového nepřispěl a je pravda, že tu moc živo není - před pár lety to žilo víc, ale starý členové už jsem asi nechodí nebo jo? :D a taky čekám kdy to tu zanikne úplně podle komentů, že se nedá ani spojit s adminem.
325i M-Techník II - Kupé Démantšwarc métalyk
viewtopic.php?f=22&t=85218
viewtopic.php?f=3&t=79406
viewtopic.php?f=3&t=69953

Uživatelský avatar
ARMAN
člen E30.cz
Příspěvky: 8549
Registrován: 24. 07. 2004 14:55
Bydliště: Praha

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od ARMAN » 23. 02. 2017 21:59

Je to vyvoj, spousta forumu zaniklo nebo na pokraji zaniku kvůli tomu že tam nikdo nechodi. Založit si učet je prace na 3 minuty, je to ale žrout času.

Jeden z forumu na kterym jsem byl už kolem 17 let před par lety začal umirat, skupina na fejsu se moc nechytila ale pak jsme se přesunuli na Whatsapp a parta vesele funguje dal, s borcama jsem jednou jezdil na Ring spolus s Mihalsem, když někdo z nich prijede do Prahy tak se potkavame apod. Nevyhoda Whatsappu je že vyhledavani ani historie tam neexistuje takže jen pokec.

Nemyslim si ale že tento forum jen tak zanikne.
Obrázek

Uživatelský avatar
MattyX
Příspěvky: 12534
Registrován: 06. 07. 2008 17:31
Bydliště: Zatáčka před Wídňou - Štatl - Vopičí hory

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od MattyX » 23. 02. 2017 22:07

Kdyby se dalo spojit nějak s adminama, co to mají na starosti... myslím, že by se tu našlo pár skalních fandů, co by to podpořily aby to jelo dál a mělo to nějakou administraci :)
Strongflex - E30,E36,E46,E90 a i jiné značky ! pro info o cenách a dodání SZ
Obrázek

http://www.piston.cz-Service&Performance partner
https://youtu.be/VmWfNjhhCH8

Uživatelský avatar
BOOST
E30.cz mecenáš
Příspěvky: 4835
Registrován: 07. 09. 2003 20:55
Bydliště: Někde kolem středu

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od BOOST » 23. 02. 2017 22:20

Někteří starý členové sem pořád lezou i několikrát denně :twisted: , ale jelikož nemám moc volnýho času, tak tady ani nemám čím přispívat, tak jen čtu. :oops: A třícu už nemám dávno a asi už ani žádnou mít nebudu. :oops: 8)
E30 340ic V8 6q- EX
E39 M5-AC Schnitzer shortshift, AC Schnitzer racing wheels type III 19", AC Schnitzer rear roof spoiler, AC Schnitzer ECU, AC Schnitzer suspension, LPG-power :twisted:
SUZUKI GSX-R 600 K6 - GSX-R 1000 K7 :twisted:

Uživatelský avatar
Huska
Příspěvky: 2366
Registrován: 17. 02. 2003 10:06
Bydliště: Brno / Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Huska » 23. 02. 2017 22:28

Osobne jsem byl pri založení poradal prvni sraz v Brne (celkem 5 clenu v Brne) i Olomouci (tam jiz dojelo necelych 30), ale v okamziku kdy jsem presel na novejsi modely e36 atd., tak jsem sem moc nechodil ... to je pripad vetsiny.
Na druhou stranu jsem presvedceny, ze forum ma nove naslapnuto na oziveni, protoze e30 se stava vyhledavanym veteranem, takže dojde k oživení fóra o srdcare.
:-) Born to be for BMW :-)
:-) 344ic E30+i30N Fastback+Hyundai SantaFe IV+Š1000MB+ 2CV+Jawa+ DAF LF+Volvo FM a EC55B, MB Atego, Hilux, Boxer,7x Caddy, Komatsu,JCB EX: GSF, MGA, E30 318i,325e,318i, E36 323i/LPGi,318iA,328i, E46 328iT-320d-320dT :-)

Uživatelský avatar
maca
člen E30.cz
Příspěvky: 6234
Registrován: 02. 01. 2005 17:51
Bydliště: osek-teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od maca » 23. 02. 2017 22:32

amen booste, je nas tu "starych" jeste furt dost, ale uz spis jen koukame a moc neprizpivame, ale tosamy mam i na fb v nasi e30 skupine, taky jsem spis pozorovatel, pac mnou tezce vydelane zkusenosti jsou asi v dnesni dobe k hovnu, pac i kdyz "nahodou neco nevim" a zeptam se, tak nejen na e30 strane na fb, ale i na dalsich, tak je hned kazdej automechanik, kazde zna nekoho kdo mi poradi a pomuze a nebo jen hejtujou, takze se vlkaste odbehne od púuvodniho tematu uplne nekam do hoven, tady na foru je treba skoda ze strasn emoc fotek uz zmizelo, treba v klubovkach, kdysi bylo takovej rarit a prestaveb a dneska?.....Z tricitky se stal stroj na vyrobu penez, uz je tatam ta doba kdy se mezi lidma dedily dily, darovalo se kde co, u nas na severu to jeste v nasi komunite takhle nastesti fukguje dal, ale jek prijde "nekdo cizi" tak hned hroti ceny dilu do nesmyslu a bohuzel uz to neni tolik o tom srdicku, jako spis o ty penezence
clovek jak starne tak zjistuje, ze original je stejne nejlepsi :mrgreen:

Uživatelský avatar
alkaba
Příspěvky: 2329
Registrován: 11. 01. 2010 00:25
Bydliště: Štramberk (Severní Morava)
Kontaktovat uživatele:

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od alkaba » 24. 02. 2017 00:45

Čekal jsem kdy někdo takový topic založí :) Doba je zlá a tohle by nebyla ani první nebo poslední stránka, kterou by FB zruinoval. :? Sám jsem byl moderátorem na jednom fóru a jeho zánik se až nebezpečné podobá tomuto fóru :roll: Ale zase nemůžeme dávat vše za vinu FBčku... Chtělo by to tady trochu překopat, vytvořit důstojnou frontpage na http://www.e30.cz kde by bylo nějaké základní info, srazy, doplnit fórum nějakými zajímavými pluginy (např. vložené YouTube videa, lepší systém na obrázky - to tady byl vždycky problém...). Ale vzhledem k tomu že admini jsou trvale nedostupní, tak to vidím bledě :? Můžeme jen doufat, aby byl zaplacený hosting aspoň do konce roku, jinak to tady ze dne na den skončí a... Bude konec :lol:
BMW E30 320i Turbo
BMW E46 328i Turbo tour
BMW E12 528i

Jednou tříca, pořád tříca...

Obrázek Instagram (ECU Garage CZ)
Úprava ŘJ MS41, MS42, MS43, Bosch Motronic, Ecumaster, kdfi

Gabo
člen E30.cz
Příspěvky: 4267
Registrován: 20. 02. 2006 18:51
Bydliště: Nížkov (ZR)

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Gabo » 24. 02. 2017 06:28

Ale to by mě sralo, kdyby toto fórum zaniklo.
Já teda největší úbytek lidí sleduju v inzerci, kdysi se tu dalo koupit kde co a dneska aby člověk inzerát pohledal. Přitom jinde ty inzeráty jsou.
Ale su optimista, věřím, že toto fórum nezanikne a až mi žena a finance dovolí koupit si E30, tak si tu opět založím topic
EX: E36 318i 4/94, e30 325iT LPG 8/88, Favo 7/90, Golf II 1.8 GT 1986, Škoda 120 M1 1984
Akt:
Octavia 1 TDi 2000
Peugeot 106 1.1 1996
E36 316i Compact 26.6.1998
PER ASPERA AD ASTRA

Uživatelský avatar
kouBaMW
Příspěvky: 7094
Registrován: 09. 03. 2007 22:35
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od kouBaMW » 24. 02. 2017 07:10

A divite se ze je tady mrtvo ? Kdyz tady nejaky novacek zalozil topic, dostal hned cocku "musis hledat" "hledej" "hledej" " nespravna sekce" a podobne picoviny, hlavne jeden nejmenovany Vocas se v tom vyzival a pro urazky nechodil daleko..To kazdeho prejde chut tady byt. Ja vzdycky rikal, budte radi ze tady alespon nekdo chodi a trochu to tu ozivuje.., protoze se tim rozviji dalsi diskuze. Fb je zase extrem, tam se ptaji i na dolivani oleje..

Abc
Příspěvky: 109
Registrován: 21. 10. 2013 14:38

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Abc » 24. 02. 2017 09:35

Podle mě sem chodí lidí celkem dost, ale většina už třeba třícu nemá, tak nemá čím přispívat, a jen příspěvky čtou. Mám to stejně, ale i přesto sem chodím téměř každý den:-) Nechci jen plevelit vlákna příspěvky typu "Boží..." a taky jsem asi trochu introver :-)

S třícama je ta potíž, že se staly horkým zbožím pro překupníky a třeba já už nejsem ochotný akceptovat jejich ceny za nějaký normální stav vozu + princip podpory překupníků a tím i další šponování ceny na trhu. Ale to se netýká jen třicítek, ale i dalších aut směřující do skupiny youngtimer, protože na internetu je to jednoduché, nahodím vyšší cenu a uvidim... jenže další prodejce se koukne a nahodi podobnou nebo i vyšší i třeba za hroznou paštiku a kupující koukají, jak ceny rostou, tak rychle koupit... a je to tu...

Facebook je obecně zlo - nechápu proč i některé státní instituce (třeba Česká televize) odkazují na svoje facebookové profily, přestože mají vlastní stránky (jako chapu - jednoduche sdílení s ovcema). Podle mě to časem dojde tak daleko, že vyhodnotí, že všichni chodí jen na facebook a svoje stranky zruší - bo administrace, hosting, doména a další náklady versus návštěvnost). Ten trend je už patrný třeba zde. Jen se bojím okamžiku, az bude vše na facebooku - to pak může nastat určitá forma privatizace internetu, že uživatel se bude muset přihlásit do facebooku, aby vůbec něco videl (taky třeba možnost takový přístup zpoplatnit atd...) Navíc komentáře pubescentů na facebooku nemají většinou zádnou úroven. (Stejně tak jako obrázky vyhledaný na google si prohlednete většinou už jen po registraci na pinterest.com) Ale to uz jsem odbočil.

Proto bych byl rád, kdybyste si tento web co nejvíce hýčkali :-) Avšak pokud admini nekomunikujou, tak to tu, bohužel, nebude mít dlouhého trváni. Doména expiruje 31.07.2017 https://www.nic.cz/whois/domain/e30.cz/ a kdo vi, kdy hosting (na forpsi.cz). Kontakt je https://www.nic.cz/whois/contact/SB:CTT-S200205211418/

Uživatelský avatar
Jirkoj
člen E30.cz
Příspěvky: 2029
Registrován: 12. 02. 2010 08:29
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Jirkoj » 24. 02. 2017 09:55

kouBaMW píše:A divite se ze je tady mrtvo ? Kdyz tady nejaky novacek zalozil topic, dostal hned cocku "musis hledat" "hledej" "hledej" " nespravna sekce" a podobne picoviny, hlavne jeden nejmenovany Vocas se v tom vyzival a pro urazky nechodil daleko..To kazdeho prejde chut tady byt. Ja vzdycky rikal, budte radi ze tady alespon nekdo chodi a trochu to tu ozivuje.., protoze se tim rozviji dalsi diskuze. Fb je zase extrem, tam se ptaji i na dolivani oleje..
Aspoň tu není taková anarchie jako na FB, kde Tě to přestane bavit sledovat po pár minutách ve skupině.


BTW, nedá se ta doména pak koupit, až bude volná? I kdyby to padlo, tak to tu obnovit na novo? Určitě nějaký průměrný IT by dokázal data zálohovat a rozjet na novo...
Autodiagnostika, převozy na platě, opravy - Kolín, Kutná Hora, Poděbrady, Nymburk a okolí - Tel.:+420 703 494 595

Cyklo servis, prodej kol, elektro kol, koloběžek atd.... www.cyklogaraz.cz

Venca
Příspěvky: 3497
Registrován: 04. 04. 2004 08:09

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Venca » 24. 02. 2017 10:40

kouBaMW píše:A divite se ze je tady mrtvo ? Kdyz tady nejaky novacek zalozil topic, dostal hned cocku "musis hledat" "hledej" "hledej" " nespravna sekce" a podobne picoviny, hlavne jeden nejmenovany Vocas se v tom vyzival a pro urazky nechodil daleko..To kazdeho prejde chut tady byt. Ja vzdycky rikal, budte radi ze tady alespon nekdo chodi a trochu to tu ozivuje.., protoze se tim rozviji dalsi diskuze. Fb je zase extrem, tam se ptaji i na dolivani oleje..
Jo, je tu čím dál víc mrtvo.
A je to tím, že se zde nechala vykvést blbost.
Ta je jak kytka, kterou musíš neustále zastřihávat a držet při zemi, aby nevyplnila celý prostor.

Zrovna kvůli tobě a dalšímu teleti s přezdívkou DVORIS mi pan administrátor na podnět vás dvou sebral funkci moderátora.
Nejspíš jsi ani nevěděl, že já moderuju jen a pouze sekci Technika, takže veškerý hlášky jako "nesprávná sekce" a podobně ani nemohly být moje.
Co se týká "hledej" - no ano, strávil jsem stovky a spíš možná tisíce hodin tím, abych dal dokupy příspěvky tak, aby se dalo hledat a nalezený výsledek byl přínosem.
Když se podívám do statistiky, smazal jsem za těch 7 roků:

- víc jak 25 000 příspěvků v Technika & Servis - Standardní,
- víc jak 14 000 příspěvků v Technika - Úpravy E30,
- asi tak 30 příspěvků v Technika - otázky a odpovědi (FAQ).

A co se týká úvodní stránky e30.cz, tam kdysi byla mimo jiné třeba "Tabulka typů" se základními technickými daty o jednotlivých motorech, např. čísla rozdělovačů, řídících jednotek, údaje o typech vstřikování, zapalovacích cívkách atd.
Tu jsem kdysi překládal z němčiny a doplňoval dalšími údaji zrovna já.

Všechno je o lidech - pokud jde panu administrátorovi jen o ty prachy z poplatků, přičemž původní smysl fóra, tj. pomáhat si a probírat témata kolem BMW E30 jž není prioritní, pak je samozřejmě správně, že zde již nepůsobí ten "nejmenovany Vocas".

Zbývá sem jen plivnout, víc si už si to tu nezaslouží...

-

Uživatelský avatar
mychal
člen E30.cz
Příspěvky: 1790
Registrován: 06. 08. 2005 16:13
Bydliště: Příbor

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od mychal » 24. 02. 2017 11:35

Mě třeba aktuální model fóra vyhovuje. Všichni zeptálkové, nehledači a mlaďoši se přesunuli na FB. E30 na FB se poslední dobou čím dál více dotahuje na GANG a asi ji brzy degraduju na skupinu které sice jsem členem, ale příspěvky se mi nezobrazují. Poslední dobou jedna z mála FB skupin která má pro mě přínos je Mattyxova Performance, jelikož nastavil striktní pravidla, díky Ti :-D

Věc druhá, jak píše Kouba, s tím jak to tu teď funguje tu noví členové(mimo těch co si pořídili e30 za účelem zhodnocení úspor, a ti toho moc nepřinesou) nepřibudou, nováčci se prostě vždycky budou ptát na kraviny které se nám zdají jako samozřejmost stejně jako se ráno po probuzení vychcat. Prostě i kdyby hledali, neví co hledají a radši půjdou na FB kde pak sypou i příspěvky ze své, třeba, zajímavé stavby. Navíc na FB to nasypeš i z Jabka za pár minut včetně fotek, 200lidí ti hodí like, zvedneš si ego a tvůj život najednou dostává smysl :-D
E30 Drift special LS3 6.2 supercharger
E24 635CSi
Z3 roadster S54
Z3 Coupe 2.8

Uživatelský avatar
BigMara
Příspěvky: 1023
Registrován: 12. 02. 2003 08:37
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od BigMara » 24. 02. 2017 11:37

Já zažil ještě první forum co provozoval Dan01, ale protože znalosti ani třícu nemam tak nepřispívám. Chodím ale skoro každý den. Jsem rád, že se tu nenechalo každýho nováčka semenit a udržet nějakou kvalitu příspěvků, kde se člověk dozví hodně zajímavých věcí.

Trochu mě mrzí, že je mrtvá úvodní stránka, kterou jsem předělával a strávil na ní strašně moc času. S doménou je to tak, že až to vyprší, přejde do ochranné lhůty a myslím že za 2 měsíce bude na prodej. To ale neřeší obsah fora, protože po nezaplacení zanikne databáze a úložiště a vše bude v prdeli..

Co se úniku lidí týče, co si budeme povídat na každým telefonu je fakabuk aplikace a proste se to lepe prohlíží, než obyč forum o napsání příspěvku ani nemluva. Jako řešení tu je a BB3 ho podporuje, je potřeba donastavit plugin, který se jmenuje TapaTalk, na mobil pak apka a pohodlí je na světě.

Jinak děkuji lidem (raději nebudu jmenovat abych na někoho nezapomněl) kteří mají technické znalosti a jsou ochotní se s nimi podělit.

Tak a na konec rád pomůžu s udržením tohoto fora ať už je to moderace, či něco jiného.

Uživatelský avatar
Zavarenec
Brázdim Škarpovič
Příspěvky: 7770
Registrován: 23. 09. 2005 12:59
Bydliště: P9

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Zavarenec » 24. 02. 2017 11:37

I když bude homepage narvaná informacema stejně to nemůže. Lidi na fejsíčku jsou zdegenerovaný kokoti, liní a lhostejní.

Proč si hledat informace když se stačí zeptat na fejsíčku... a nejhorší na tom je, že VŽDYCKY se najde banda idiotů co mu to odpoví a poradí. Proč by tedy někdo šel něco hledat? Dyt se tam lidi ptaj na dotazy stylu " jaké relé je pro mlhovky" a "jaká je pojistka světel" .... :roll: :roll: :roll:

Komunita e30 na fb je tragická, ale nevím kdo z Vás je i v jiných skupinách... např. e46 ... tam jsou teprve vypatlanci debilní...
sorry za sprosté slova ale je fakt že FB mě vytáčí do mrtě.. nepotřebovat ho z jiných důvodů tak to mažu taky...
E30 327i MK M Cabrio MTechII
E30 325i kupé MTechII
E36 318IS Motorsport International coupe
E36 323Ti Kompost power
E36 kabrio ACS3
E36 Hartge H3 2.6 Touring
E36 ALPINA B6 2.8/2
E36 M3 3.2 Individual
E46 Clubsport kupé

Abc
Příspěvky: 109
Registrován: 21. 10. 2013 14:38

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Abc » 24. 02. 2017 12:05

Jak pise BigMara, bylo by treba od soucasnyho majitele dostat heslo k hostingu a dalo by se s tim neco delat - treba to jen cele vyzalohovat a po ukonceni platnosti domeny ji koupit znovu (pokud by ji majitel rovnou neprevedl na nekoho dalsiho) a rozjet to znovu. Pokud se to do data expirace neudela, poskytovalel hostingu vsechno smazne a uz se nic nedohleda.
A to si myslim, ze by byla skoda. Nema treba Venca nejaky lepsi kontakt na majitele (asi Vlastimil Chramosta) - ftl@seznam.cz?

Abc
Příspěvky: 109
Registrován: 21. 10. 2013 14:38

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Abc » 24. 02. 2017 12:07

Mozna je to tento clovek - https://www.facebook.com/vlastimil.chramosta (pise tam, ze v zajmech "BMW Auto klub Česká Republika")
Pokud ma nekdo FB, muzete mu zkusit napsat...

Venca
Příspěvky: 3497
Registrován: 04. 04. 2004 08:09

Re: Forum e30 vs Fejsbuk

Příspěvek od Venca » 24. 02. 2017 12:17

Abc píše:Mozna je to tento clovek - https://www.facebook.com/vlastimil.chramosta (pise tam, ze v zajmech "BMW Auto klub Česká Republika")
Pokud ma nekdo FB, muzete mu zkusit napsat...
V Přátelích má Francis, Mrca, Pavla von Blumen (asi manželka od Blumena, kterej sem chodil taky dost).
Tak to zkuste.

Hodně štěstí...



.

Odpovědět